Arabica czy Robusta – najważniejsze różnice

Najprawdopodobniej pijesz ją każdego ranka, ale zapewne nie zastanawiałeś się nigdy nad tym, w jaki sposób ona w ogóle powstaje. A mowa oczywiście o kawie. Bez tego czarnego i energetyzującego naparu nikt nie wyobraża sobie swojego życia. Czy jednak wiesz, jak wygląda wypalanie kawy i czym różnią się od siebie jej poszczególne rodzaje? Jeżeli nie – jak najszybciej powinieneś nadrobić zaległości. Zaraz odkryjesz, czym różnią się dwa najpopularniejsze gatunki ziaren, by móc potem wybrać ten idealny. Nareszcie znajdziesz coś, co na pewno ci posmakuje.

 

Po pierwsze – smak. Zapewne ten aspekt interesuje cię najbardziej. Jeżeli więc lubisz pić delikatną kawę, która nie ma mocnego aromatu kofeiny, bardziej odpowiednia będzie dla ciebie Arabica – nie ma ona zbyt intensywnego czy ostrego posmaku. Kawa Robusta jest natomiast dość wyrazista. Niektórym to odpowiada, ale zwolennikom lekkich naparów raczej nie będzie to pasować. Ten intensywny smak jest również bezpośrednio związany z działaniem. Robusta (mocniejsza) charakteryzuje się bowiem dwukrotnie wyższą zawartością kofeiny, także jeśli rano chcesz błyskawicznie się pobudzić i dodać sobie energii, to właśnie po nią powinieneś sięgnąć. Arabicę zostaw sobie na porę popołudniową.

 

A jak wygląda cena ziaren w obu przypadkach? Otóż największy wpływ ma na nią sposób uprawy. Co prawda terenów, na których uprawia się Robustę nie ma zbyt wiele, ale jako że nie jest ona w żadnym stopniu problematyczna, można ją wytwarzać za stosunkowo niewielkie pieniądze. Odwrotnie wygląda to w przypadku ziaren Arabica. Upraw tego gatunku jest znacznie więcej, ale też dużo ciężej o nie zadbać, przez co koszty produkcji agresywnie wzrastają. Wnioski są proste. Kawa Arabica jest droższa, a Robusta tańsza. Różnie w cenie nie są jednak jakieś kolosalne, więc mimo wszystko powinieneś sięgnąć po takie ziarna, które bardziej ci posmakują lub których działanie będzie dla ciebie lepsze.

 

Każdy prawdziwy miłośnik kawy szybko sam dojdzie do wniosku, które ziarna najbardziej mu odpowiadają. Zacznij więc testować różnorodne odmiany, odwiedzaj modne kawiarnie i czytaj na temat wypalania ziaren. Na pewno w końcu uda ci się znaleźć taki typ kawy, który pokochasz w stu procentach.

 

Kawa Robusta – Krakowskapalarniakawy.pl