Co warto wiedzieć o modułach SFP wielomodowych?

Warto wiedzieć, że moduł SFP wielomodowy przeznaczony jest przede wszystkim do konwersji sygnału elektrycznego na sygnał optyczny. Koniecznie należy również podkreślić, że produkt dedykowany jest transmisji po światłowodzie wielomodowym przy wykorzystaniu dwóch włókien światłowodowych, które są zakończone optycznym złączem typu LC.

 

Charakterystyka produktu

Warto mieć świadomość, że omawiany moduł SFP wielomodowy wyposażony został przez producenta w dwa gniazda typu LC z systemem specjalnej blokady zatrzaskowej, której zadaniem jest zabezpieczenie produktu przed przypadkowym wyciągnięciem złącza.

Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że moduł SFP wielomodowy posiada wbudowany układ diagnostyki cyfrowej DDM, umożliwia on bowiem użytkownikowi monitorować najbardziej podstawowe parametry pracy modułu w czasie rzeczywistym. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim temperaturę, napięcie zasilania czy moc optyczną.

Warto wiedzieć, że omawiany moduł SFP wielomodowy jest przeznaczony do stosowania w urządzeniach różnych producentów, którzy nie zdecydowali się na zastosowanie zabezpieczeń. Należy również podkreślić, że produkt jest kompatybilny z urządzeniami TP-LINK.

 

Jaka jest różnica między modułem SFP wielomodowym, a jednomodowym?

Należy zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie największą różnicą między światłowodem jednomodowym i wielomodowym jest sposób, w jaki transmitowane jest światło w rdzeniu światłowodowym. Warto bowiem podkreślić, że w włóknie wielomodowym transmitowanych może być bardzo dużo modów praktycznie o takiej samej długości fali.

Z kolei propagowanie większej liczby modułów doprowadza do powstawania wewnątrz światłowodu dyspersji modowej, czyli rozmycia sygnału, który w rezultacie przekłada się na zdecydowane zmniejszenie zasięgu transmisji albo jej szybkości. Warto wiedzieć, że do rozmycia sygnału dochodzi przez różnicę drogi między nadajnikiem a odbiornikiem, jaka musi ostatecznie być pokonana przez każdy z modów. Jest to oczywiście spowodowane różnymi kątami odbicia wiązki światła od granicy rdzenia.