Czym jest tomografia komputerowa?

Czym jest tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa (TK lub CT) to fotografia przekrojowa odpowiednich obszarów ciała za pomocą promieni rentgenowskich. Obrazy są tworzone za pomocą programu komputerowego.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?

Przygotowania różnią się w zależności od tego, co należy zbadać. Informacje o tym, jak przygotować się do badania, są przekazywane pacjentowi, gdy zostaje wezwany do gabinetu, w którym przeprowadzane jest badanie.

Jak wykonuje się badanie TK?

Sposób przeprowadzenia badania będzie różny w zależności od tego, co należy zbadać. Zwykle badanie trwa od 10 do 30 minut i jest bezbolesne. Do niektórych badań podaje się środek kontrastowy, aby otrzymać wyraźny wynik badania. Środki kontrastowe stosowane są dożylnie i doustnie. Jeśli pacjent będzie przyjmować środek kontrastowy dożylnie, pielęgniarka założy najpierw wenflon.

Wenflon jest usuwany po zakończeniu badania. Zostaniesz z góry zapytany, czy wcześniej zareagowałeś na środek kontrastowy i czy masz alergie, astmę lub cukrzycę. Kontrast bardzo rzadko powoduje dyskomfort, ale wielu odczuwa przejściowe ciepło w całym ciele.

Podczas badania jesteś na zmotoryzowanym stole, który przenosi cię do otworu urządzenia rentgenowskiego. Jest to zaokrąglenie otwarte z obu stron. Nie jesteś zamknięty w tunelu.

Stół porusza się lekko podczas robienia zdjęć. Dla jakości obrazu bardzo ważne jest zachowanie spokoju podczas badania. Czasami możesz zostać poproszony o wstrzymanie oddechu. Ma to na celu uniknięcie niepotrzebnych ruchów w okolicy płuc i żołądka. Personel opuszcza salę podczas robienia zdjęć. Obserwują cię przez okno i możesz z nimi rozmawiać przez mikrofon w urządzeniu.

Co dzieje się po wykonaniu badania TK?

W badaniach TK, w których kontrast podawany jest dożylnie, zostaniesz poproszony o odczekanie 30 minut po wprowadzeniu kontrastu, zanim będziesz mógł wrócić do domu.

Wyniki badań

Niestety nie można uzyskać wyników badań od razu. Zdjęcia zostaną zbadane za pomocą prześwietlenia rentgenowskiego, a odpowiedź zostanie wysłana do lekarza, który cię skierował. W nagłych przypadkach wstępna odpowiedź zostanie udzielona wkrótce po badaniu.