Czynniki psychologiczne wpływające na trading

Czynniki psychologiczne wpływające na trading

Istnieją miliony czynników, które mogą mieć wpływ na psychologię handlu. Ta lista ma być przewodnikiem po tym, co może doprowadzić do złych transakcji. Kluczem do zrozumienia swojej psychologii i poprawy listy zasad jest świadomość, że możesz być kierowany do podejmowania decyzji i rozpoznawania, kiedy to się dzieje. Jeśli możesz to zrobić, możesz wycofać się z tego równania, wycofać się z sytuacji i przegrupować się, nie tracąc przy tym pieniędzy. Nazwa gry to konsekwentne wygrane i zachowanie kapitału.

Strach jest jedną z najbardziej okrutnych emocji, z jakimi może się zmierzyć inwestor. Strach może powstrzymać Cię przed dokonywaniem transakcji, może również powstrzymać Cię przed czerpaniem zysków. Strach przed utratą pieniędzy na swoim koncie powstrzyma Cię przed dokonywaniem transakcji, ale nie możesz na to pozwolić, musisz dokonywać transakcji, aby osiągnąć zyski. Jeśli utrzymujesz swoje transakcje na niskim poziomie, żadna strata nie zaszkodzi Ci i nadal będziesz mógł handlować ponownie. Strach przed utratą zysków, które możesz osiągnąć, może powstrzymać Cię przed czerpaniem zysków, które już posiadasz. Nauczyłem się, że jeśli nie bierzesz zysków na rzecz czekania na więcej, częściej niż nie zyski, które posiadasz, wyparują. Musisz zamknąć swoje transakcje, kiedy pojawiają się zyski.

Chciwość – jest drugim najbardziej złośliwym uczuciem, z jakim może się zmierzyć inwestor. Chciwość jest drugą twarzą strachu. Chciwość to strach przed utratą zysków, których nie masz, lub pragnienie dokonywania ogromnych transakcji, a nawet większych zysków. To, co zaskakuje inwestorów, to fakt, że chciwość zatacza głowę, kiedy dobrze sobie radzisz. Ciąg zwycięstw może zwiększyć Twoją pewność siebie, a to może prowadzić do agresywnych transakcji i dużych strat.

Ambicja to cecha, którą podzielają wszyscy inwestorzy. Problemem z ambicją jest to, że prowadzi to do podejmowania złych decyzji, na przykład, gdy porównujesz swoje wyniki z wynikami innego inwestora i pozwalasz, aby to wpłynęło na Twój handel.

Straty, najgorszy koszmar tradera. Straty zdarzają się, gdy transakcje nie idą w twoją stronę. Są one nieuniknioną częścią handlu, ale można nimi zarządzać. Sztuczka polega na tym, aby nie dopuścić do tego, aby stały się zbyt duże, zawsze używaj odpowiedniej wielkości pozycji (1% lub 2% w moich zasadach) i nie rzucaj dobrych pieniędzy po złych. Jeśli transakcja jest sprzeczna, nie podwajaj jej i nie odwracaj. Jeśli czujesz się sfrustrowany ciągiem strat, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie, jest odejście od rynku.

Nadzieja może prowadzić handlowców do czynienia złych rzeczy tak samo złych, jak strach. Nadzieja jest dobra, ale może obrócić się przeciwko tobie. To jedna rzecz, aby przejść do rynku, mając nadzieję, że cała Twoja ciężka praca się opłaci. Jest to coś zupełnie innego, aby przejść do rynku, mając nadzieję, że ten jeden trade zapłaci ogromne pieniądze. To hazard i najgorszy rodzaj hazardu, to desperacja, a to nie jest dobre miejsce dla tradera.