Dobrze sklejone! O kleju szewskim i kleju do skóry

Trwałość to jedna z podstawowych wartości dobrej jakości produktu. Jak ją uzyskać? Często to zasługa spoiwa czy kleju, którym łączymy poszczególne elementy. Wytrzymałość to podstawa, aby w sposób komfortowy używać różnego rodzaju przedmiotów czy elementów garderoby. Wyobraźmy sobie skórzane buty, które nie są odporne na warunki atmosferyczne czy użytkowanie. Czy ktoś chciałby je nosić? Na pewno nie. Co zatem powoduje, że przedmioty użytkowe wykonane ze skóry charakteryzują się dużą trwałością?

Klejenie i szycie skóry

Najczęściej to zasługa substancji, która łączy materiały, poszczególne elementy. Te skórzane najlepiej połączy klej do skóry. Za ich pomocą skleimy nie tylko fragmenty wykonane ze skóry naturalnej, ale także ekologicznej. Kleje do skóry to więc najlepszy wybór, jeśli złączyć chcemy dwie powierzchnie wykonane z tego rodzaju materiału. Warto zastanowić się nad wyborem właściwego kleju do konkretnej powierzchni. Niezbyt dobrym pomysłem byłoby przecież sklejenie skórzanych elementów klejem do papieru. Wybór odpowiedniego spoiwa to kwestia podstawowa. Częstym problemem, którego doświadczył zapewne każdy z nas, są rozklejające się buty. Warto wtedy zwrócić się z pomocą do specjalisty i zasięgnąć na przykład porady szewca, który naprawi obuwie lub poleci nam odpowiedni klej szewski. Właściwy dla obuwia klej zakupić można także w miejscu, które specjalizuje się w sprzedaży takich wyrobów. Jednak klej szewski sprawdza się nie tylko przy naprawie butów! Za jego pomocą zespolić możemy także elementy wykonane z filcu, gumy, kauczuku i wielu innych.

Zobacz klej Fiebing’s Leather Craft cement od Craft-Point.com

Jak wybrać klej do skóry?

Na co zwrócić uwagę w przypadku zakupu kleju, kiedy samodzielnie postanowimy naprawić obuwie czy połączyć ze sobą elementy skórzane? Przede wszystkim powinien charakteryzować się on dużą siłą sklejania, odpornością na wodę, chemikalia czy uszkodzenia mechaniczne oraz mocną spoiną. Ważnym jest także dobra przyczepność do konkretnych materiałów czy elastyczność. Kiedy już nabędziemy produkt, który spełni nasze oczekiwania, koniecznie zadbać musimy o przygotowanie podłoża, które chcemy skleić. Później możemy już tylko cieszyć się i ponownie ubrać na stopy nasze ulubione buty lub znów używać naszej ulubionej torebki!