Drewno stabilizowane – CraftPoint

W knifemakingu istotną rolę odgrywa bardzo wiele szczegółów. To ręcznie robiona dziedzina, w której należy używać jak najwyższej jakości materiałów, aby powstałe wyroby były funkcjonalne i trwałe. Oprócz dobrej jakości stali na ostrza bardzo ważnym szczegółem jest dobór odpowiedniego drewna, które będzie znajdowało się na rączce. Dzięki dobremu drewnie można przyciągnąć klienta wizualnymi aspektami. Jednak drewno powinno być również bardzo wytrzymałe i funkcjonalne. Noże oprócz tego, że powinny świetnie się prezentować muszą spełniać swoje zadanie w najróżniejszych terenach – czy to las czy kuchnia..

Zwykłe drewno nie jest w stanie sprostać takim zadaniom ze względu na jego naturalne właściwości. Zmieni kolor, odbarwi się i zacznie po prostu gnić wchłaniając wodę. Aby temu zapobiec, a dalej wytworzyć drewnianą, pięknie wyglądającą rączkę używa się procesu zwanego stabilizowaniem drewna…

 

Zobacz: Drewno stabilizowane – CraftPoint

 

Charakterystyka stabilizowane drewna

Stabilizowane drewno wytrzymałością różni się od tego zwykłego o 180 stopni. Przystosowane jest do najróżniejszych warunków środowiska, a w dodatku bardzo dobrze leży w dłoni. Jego wygląd jednak nieznacznie się zmienia, co może być swego rodzaju atutem – po stabilizowaniu drewna nigdy nie uda się wykonać dwóch identycznych kawałków co podnosi oryginalność każdego z projektu.

 

Stabilizowanie drewna polega na nasączeniu go żywicą polimerową lub termoutwardzalną. W takiej sytuacji dochodzi do zwarcia struktury drewna i pokrycia go hydrofobową powierzchnią. Dzięki temu jest bardziej wytrzymałe niż kiedykolwiek, a dodatkowo chroni go przed nadmierną wilgocią zapewniając jeszcze większą odporność na najtrudniejsze warunki użytkowe.

 

Podsumowanie

Stylowe okładki drewniane na rękojeść noży można zakupić od ręki w sklepie Craftpoint. Występują tam ich najróżniejsze odmiany – od popularnych europejskich gatunków po bardziej tropikalne i egzotyczne. Każdy chętny knifemaker z pewnością znajdzie cos dopasowane do swoich projektów.