Na co zwrócić uwagę kupując opony używane?

Rynek opon używanych w Polsce jest dość rozbudowany i bardzo wielu kierowców decyduje się na zaopatrzenie się na nim zarówno w opony letnie jak i zimowe. Nie bez znaczenia jest tu zapewne dużo niższa cena jaką przyjdzie nam zapłacić za ten element wyposażenia i fakt, że na rynku wtórnym można nabyć ogumienie naprawdę wysokiej klasy po kosztach nie rujnujących domowego budżetu.

Jest to także często idealne rozwiązanie w przypadku jeśli w środku sezonu jedna z naszych opon zostanie na tyle uszkodzona, że nie będzie się już nadawała do naprawy. Lepiej wtedy dokupić dwie, używane opony (dwie ponieważ na jednej osi muszą się znajdować opony o takich samych parametrach) i dociągnąć na nich do końca sezonu niż szarpać się na całkiem nowe, ale gorszej klasy. Popularność ogumienia używanego jest szczególnie widoczna na znanym portalu aukcyjnym, gdzie oferty tego typu stanowią znaczącą część wszystkich wystawionych w danej kategorii.

 

Ważne jest jednak aby kupując ogumienie na rynku wtórnym, niezależnie od tego czy będą to opony zimowe, letnie czy wielosezonowe, zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze istotna jest głębokość bieżnika. Polskie prawo co prawda dopuszcza by w najgorszym przypadku parametr ten wynosił 1,6 mm, ale specjaliści w branży są zgodni co do tego, że dla bezpieczeństwa warto zadbać o to, żeby bieżnik nie był płytszy niż 4 mm.

Najlepszym zatem rozwiązaniem będzie zakup takich opon, których bieżnik jest głębszy niż te cztery milimetry. Ich cena będzie oczywiście wyższa, ale za to mogą nam one posłużyć jeszcze przez kilka sezonów.

 

Kolejną ważna sprawą jest wiek opony. Ten parametr można sprawdzić na jej boku, gdzie producent zobowiązany jest do podania miesiąca i roku produkcji. Przyjmuje się, że opona jest zdatna do użytku jeśli została wyprodukowana maksymalnie dziesięć lat temu. Oczywiście im młodsza tym lepsza.

Dzieje się tak ze względu na pewne reakcje jakim podlega mieszanka gumowa, która z czasem traci swoje pierwotne właściwości i nie nadaje się do wykorzystania.