Najczęstsze błędy żywieniowe

Jak pokazują liczne badania i ankiety, Polacy wciąż nie odżywiają się prawidłowo. W większości polskich rodzin popełnia się kilka tych samych błędów, które warto dokładniej omówić, aby inni mogli ich unikać.

 

Pierwszy błąd polega na jedzeniu nieregularnym. W dzisiejszych czasach ludzie potrafią być tak zapracowani i zajęci, że najzwyczajniej w świecie zapominają o tym, iż właśnie minęła pora kolejnego posiłku. Wbrew pozorom nie trzeba jeść pięciu posiłków dziennie, aby być zdrowym, ale warto na pewno żywić się zawsze o tych samych porach. Organizm szybko się do nich przyzwyczai. Będzie wiedzieć, że już niedługo nastąpi pora posiłku, dlatego na chwilę przed nią zacznie wydzielać enzymy trawienne, które dzięki temu lepiej poradzą sobie z przerobieniem i wykorzystaniem pokarmów. Regularne i zdrowe odżywianie to najlepszy sposób na poradzenie sobie z tzw. „wilczym apetytem”. Osoby, które nigdy nie jedzą posiłków o tych samych porach, mają większe skłonności do objadania się w godzinach wieczornych czy nawet nocnych.

 

Drugim, niemalże tak samo poważnym błędem, jest podjadanie między posiłkami. Większość Polaków niestety ma taki zwyczaj. Nawet jeśli nie odczuwają głodu tuż po obiedzie, tak z przyzwyczajenia od razu sięgają po deser, by poprawić sobie humor. Jeszcze gorsze będzie jedzenie bezpośrednio między daniami głównymi, czyli sięganie po różne drobne przekąski – paluszki, batoniki, ciasteczka i kanapki. A nawet jeden paluszek spożyty pomiędzy śniadaniem i obiadem zaburza działanie układu trawiennego. Ponownie pobudza go do pracy, przez co metabolizm nigdy nie zwalnia. Narządy trawienne nie mają więc szansy na odpoczynek i regenerację, a to sprawia, że działają coraz gorzej. Podjadanie może być też jedną z przyczyn otyłości i nadwagi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile kalorii wchłania się wraz z takimi „drobnymi” przekąskami.

Błędem, o którym niewiele się mówi, może być również sięganie po suplementy diety bez żadnego powodu. Takie środki należy bowiem przyjmować wyłącznie w konkretnych przypadkach.