Okulary jako dodatek do stroju

Pełnią funkcję ochronną oczu, ale obecnie to głównie modny dodatek do stroju, który niekoniecznie musi mieć wysokie parametry odbijające promienie słoneczne. Okulary można znaleźć w szafie praktycznie każdej osoby, ponieważ pozwalają na swobodne przebywanie na słońcu bez efektu mrużenia oczu. Ponadto, dobrze dobrane szkła, ich kształt, kolor oraz oprawki i nauszniki, mogą dobrze wymodelować wygląd twarzy i podkreślić całą stylizację. Jakie modele są obecnie na czasie i czy zawsze to co jest trendy, będzie pasowało do każdego? Niekoniecznie! Wiele osób ma wielką trudność w znalezieniu modelu, który będzie do nich pasował. Jak zatem znaleźć odpowiednie okulary?

Kształt oprawek

Modny wzór niekoniecznie będzie wyglądał dobrze na każdym nosie czy będzie pasował do każdego kształtu twarzy. Twarz owalna, trójkątna, prostokątna czy kwadratowa mają zaakcentowane kości policzkowe w taki sposób, że wyglądają albo zbyt smukle, albo zbyt szeroko. Źle dobrany kształt może dodatkowo poszerzyć lub zaokrąglić twarz, a co za tym idzie, zniekształcić jej wygląd. Ponadto, zbyt szeroka kość nosowa może sprawić, że niektóre modele osiądą na niej zbyt wysoko, przez co sposób ich nałożenia nie będzie wyglądał naturalnie. Wybór modelu powinien być poprzedzony przymiarkami. Decydując się na zakup, warto przymierzyć różne modele, nie tylko o różnych kształtach ale też po kilka modeli z tego samego rodzaju. Marki projektują okulary w sobie tylko znany sposób, i pomiędzy modelami może być wiele różnic wynikających z założenia projektowego.

Soczewka

Dobór koloru soczewki powinien być uwarunkowany indywidualnymi preferencjami, jednakże w wielu nowoczesnych modelach soczewki są kolorowe lub gradientowe, co nie tyle pozwala lepiej chronić oko, ale ma ciekawszy wygląd. Znaczna większość modeli dostępnych na rynku oraz tych, wybieranych przez konsumentów, ma soczewki czarne, które pomagają w zachowaniu lepszego kontrastu między mocno nasłonecznioną przestrzenią a przyciemnieniem zapewnionym przez soczewkę, przez co widzialny przez okulary obraz jest w miarę naturalny i niezniekształcony. Ponadto, ciemniejszy kolor soczewki pozwala na lepszą ochronę oczu przed promieniami, które sukcesywnie się od niej odbijają.