Rynek nieruchomości w Polsce

Polski rynek nieruchomości jest stosunkowo płynny. Choć zdarzają się pewne subtelne zmiany cen za metr kwadratowy w dół, zasadniczo można przyjąć, że ceny mieszkań jedynie rosną. Czy inwestowanie w nieruchomości opłaca się w bieżącym roku?

Cena za metr uzależniona od lokalizacji

Na rynku nieruchomości w Polsce w dużej mierze rządzi lokalizacja. Im większe miasto, a nieruchomość w dobrym miejscu – tym wyższa cena za metr kwadratowy. To zrozumiałe: lokale znajdujące się w ścisłym centrum są cenione znacznie bardziej między innymi ze względu na bliskość punktów usługowych, dobre skomunikowanie z resztą miasta czy sam fakt, że z centrum miasta jest po prostu wszędzie blisko.

To dość dobra wiadomość dla osób, które poszukują informacji o tym, jak zaoszczędzić na zakupie mieszkania. Jeśli położenie lokalu w samym centrum miasta nie jest kwestią kluczową – ceny za metr kwadratowy są znacznie korzystniejsze na obrzeżach lub peryferiach. Takie lokacje cieszą się szczególną popularnością wśród rodziców małych dzieci, którzy poszukują spokojnego otoczenia i przestrzeni do zabawy dla maluchów.

Ceny są inne również w zależności od części kraju. Znacznie droższe będą nieruchomości znajdujące się w pobliżu stolicy niż te zlokalizowane z dala od dużych miast. Nie oznacza to oczywiście, że każdy powinien przeprowadzić się tam, gdzie ceny są niższe – po prostu nie ma sensu porównywać kwot, jakie trzeba zapłacić za lokal w niewielkiej miejscowości znajdującej się 100 km od największych miast Polski do cen, które obowiązują w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu i ich bezpośrednich okolicach.

Sprzedaż nieruchomości: co cieszy się największą popularnością?

Wiele osób zastanawia się, w co zainwestować pieniądze, jeśli idzie o lokal mieszkalny. Coraz większa rzesza Polaków decyduje się na domy (bliźniaki lub szeregówki) zlokalizowane tuż przy granicach miasta – gdzie można zakupić dom w cenie mieszkania znajdującego się w samym centrum.

Jednakże równie popularne są niewielkie mieszkania w centrum, spełniające potrzeby młodych osób pracujących w dużych miastach. Takie lokale zapewniają bliskość i dostęp do wielu możliwości spotkań towarzyskich, a przy tym w większości przypadków dają również spokój i ciszę nocą.

Rynek nieruchomości w Polsce jest naprawdę bogaty, a ostateczny wybór lokalu jest uzależniony w głównej mierze od indywidualnych preferencji osoby zakupującej lokal. Dzięki mnogości opcji, każdy może znaleźć nieruchomość, która spełni wszelkie jego oczekiwania i zapewni wygodę oraz komfort. Dowiedz się jak oszczędzać pieniądze na blogu Social.Estate