Siatkówka- sport drużynowy dla każdego

Sporty drużynowe mają to do siebie, że zawodnicy napędzani rywalizacją, niekiedy w bardzo zaci,ęty i nieprzewidywalny sposób starają się wygrać. Większość sportów drużynowych polega na tym, że zawodnicy mają ze sobą bezpośredni kontakt, często bardzo bliski, a jednym z elementów gry jest odebranie piłki przeciwnikowi. Sportem, który jest zdecydowanie jednym z najbardziej spokojnych i najmniej agresywnych jeżeli chodzi o współzawodnictwo, jest siatkówka. Dlaczego?

Siatka i dwie strony boiska

Podstawowym elementem budowy boiska do gry w siatkówkę jest siatka, która dzieli boisko na dwie połowy. Podczas gry w siatkówkę po jednej stronie siatki stoi jedna drużyna, natomiast po drugiej, drużyna rywalizująca w rozgrywce. Zawodnicy nie mają możliwości aby się dotykać, wymijać, popychać czy uderzać, tak jak to często bywa w przypadku innych rozgrywek drużynowych. Zawodnicy serwują, a po serwie muszą rozegrać serw tak, by po maksymalnie trzech podaniach, piłka znalazła sie po stronie przeciwnika. Piłka, która dotknie obszaru boiska przeciwnika, zdobywa punkt. Każdy set rozgrywany jest do 25 punktów, natomiast w przypadku gdy walka jest zacięta a drużyny mają wyniki różniące je o jeden punkt, wtedy gra rozgrywa się do dwupunktowej przewagi jednej z drużyn. Taka formuła sportu sprawia, że jest to świetna dyscyplina sportowa zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Ważna jest tutaj zwinność, siła, precyzja oraz współpraca. Siatkówkę warto uprawiać również hobbystycznie, ponieważ świetnie wpływa na różne partie ciała, pozwala wypracować kondycję i zapewnia świetną zabawę.

Siatkówka plażowa

Odmianą piłki siatkowej jest siatkówka plażowa. Podstawową różnicą jest boisko, na którym rozgrywa się mecz. W przypadki tego sportu, gra rozgrywa się na piasku, natomiast drużyny są dwuosobowe. Boisko ma również mniejszą powierzchnie, rozgrywka odbywa się na zewnątrz, przez co na tor lotu piłki ma często wpływ również kierunek wiania wiatru. Piłka siatkowa to sport uprawiany tylko latem i jest to również świetny pomysł na rekreację podczas pobytu nad morzem czy nad jeziorem gdzie bardzo często są tworzone boiska do siatkówki plażowej.