Solidne koryta kablowe

Koryta kablowe zaliczane są do tak zwanego osprzętu elektroinstalacyjnego. Stąd też ich druga nazwa – korytka elektroinstalacyjne. I, jak ona wskazuje, znajdują zastosowanie tam, gdzie prowadzone są instalacje elektryczne. Koryta są dla tych instalacji swoistą podporą ułożoną równolegle do podłoża. Oprócz spodu leżącego na podłożu, posiadają wygięte do góry boki.

Koryta kablowe wykorzystywane są głównie do instalacji przemysłowych. Wiąże się to głównie z faktem, że są one dość drogą inwestycją, która tak naprawdę opłaca się tylko wtedy, gdy w ramach jednej instalacji prowadzona jest duża ilość przewodów. I chodzi tu zarówno o te instalacje, gdzie przewody leżą pojedynczo, jak i te, gdzie ułożone są warstwami.

Sprawdź: Koryta kablowe – PTS Rabka

A w jakim celu się je stosuje? Ogólnie rzecz ujmując, korytka czynią doprowadzanie zasilania i mediów prostszym i szybszym. Ułatwiają dotarcie także w te miejsca, które są trudnodostępne. No a poza tym wpływają one znacznie na estetykę instalacji. Korytka zakrywają po prostu przewody, dzięki czemu nie rzucają się one w oczy. Co więcej, jest to też dla nich ochrona, zarówno przed zabrudzeniami, jak i mechanicznymi uszkodzeniami.

Mówiąc o korytkach kablowych, warto powiedzieć również o materiale, z jakiego są one wykonywane. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne lub blacha. Oba te materiały mają to do siebie, że są solidne i wytrzymałe. Dzięki temu powstający z nich osprzęt doskonale sprawdza się latami. A jakie korytka można spotkać na rynku? Ich wybór jest dość szeroki, co wiąże się też z licznymi możliwościami montażu. I tak na przykład wśród korytek wymienić można kanały podparapetowe, przypodłogowe, czy nadpodłogowe. Każdy z nich swoją nazwę zawdzięcza oczywiście miejscu, gdzie korytko ma być zamontowane.

Na koniec warto dodać jeszcze, że korytka doskonale sprawdzają się nie tylko wtedy, gdy instalacja prowadzona jest po raz pierwszy. Stanowią one bowiem też ogromne ułatwienie przy wymianie zużytych już przewodów, czy też rozbudowie istniejącej już instalacji.