Stres, który wywołuje stany lękowe

Stres to codzienny towarzysz życia człowieka. Jest on związany z psychiką, która, w przypadku gdy jest słaba oraz nie dbamy o nią dostatecznie,  może odbić się na zdrowiu oraz doprowadzić do stanów lękowych czy napadów paniki. Kontrolowany stres jest dobry. Gdybyśmy nie odczuwali stresu, to wszystko co robimy, niezależnie od skutku, byłoby dla nas mało motywujące i nie doprowadzałoby do głębszej refleksji nad własnymi działaniami. Warto zapanować nad własnym zdrowiem psychicznym, a stres traktować jako motywator, a nie początek głębokich problemów psychicznych.

Czy brak odczuwania stresu jest dobry?

Jeżeli coś robimy, na przykład w pracy,  ktoś powierzył nam odpowiedzialne zadanie, to podczas pracy nad nim, wtedy gdy pozbawieni bylibyśmy stresu, nie balibyśmy się o to, że cos pójdzie nie tak, że szef nie będzie zadowolony lub ważny klient nie podejmie z nami współpracy. Możliwe, że pracowalibyśmy spokojniej i bardziej efektywnie, jednak z drugiej strony moglibyśmy mieć mieszane uczucia, przez co nie staralibyśmy się tak mocno, na tyle na ile nas stać. Dodatkowo, mogłoby się okazać, że osiągając zamierzony efekt, nie wywoła on już tak dużej radości, jak w przypadku  zakładania porażki i przeanalizowania konsekwencji, które mogą być z nią związane. Stres z całą pewnością motywuje do działania, pozwala zobaczenie pełnego obrazu sytuacji, doprowadza do jej analizy, przez co stajemy się lepiej przygotowani na określone sytuacje, które mogą mieć miejsce.

Bardzo złym rodzajem stresu jest ciągłe poczucie, że zrobimy coś nie tak. Osoby, które doświadczyły porażki, bardzo boją się popełnienia błędu. Zdarza się i tak, że stres, przekłada się na lęk, którego zbyt duża ilość może wywoływać napady lękowe objawiające bólem głowy i brzucha, drgawkami, rozdrażnieniem i smutkiem. W przypadku dużej częstotliwości ich występowania, dobrym rozwiązaniem jest skierowane się do specjalisty, który ustali przyczyny i zaleci formę wyjścia z tej psychicznie i fizycznie obciążającej przypadłości.