Szklana ściana ze szprosami

Ściana najczęściej kojarzy się z betonowym murem lub ścianką wykonaną z karton-gipsu, niemniej jednak obecnie w wielu nowoczesnych projektach można zauważyć ściany szklane ze szprosami. Ściana ze szkła może wydawać się wielu osobom dziwna, ponieważ jej podstawowym założeniem jest wydzielenie przestrzeni na osobne pomieszczenie, natomiast jaki jest tego cel, jeżeli ściana jest przeźroczysta i wszystko przez nią widać? Istnieją zabiegi, dzięki którym kiedy to konieczne można ścianę zasłonić tak, by wnętrze pokoju skrytego za szklaną ścianą było niewidoczne. W ciągu dnia, szczególnie gdy w pomieszczeniu ulokowanym w głębi budynku nie ma okna, wtedy szklana ściana zapewnia dostęp do dziennego światła słonecznego, co w przypadku normalnej ściany nie byłoby możliwe.  Jak wygląda i jakie są zalety szklanej ściany?

Szklana ściana ze szprosami

Szprosy to inaczej mówiąc listwy, które dzielą szybę w oknie na mniejsze kwatery. W przypadku szklanej ściany można zastosować taflę szkła bez szprosów tak jak to często jest stosowane w przypadku sal konferencyjnych w biurowcach korporacyjnych, niemniej jednak ściana ze szprosami, szczególnie metalowymi, będzie idealnie pasować do stylu loftowego, inaczej mówiąc industrialnego. Metalowe szprosy w czarnym kolorze stworzą ciekawą ramę dla szklanych okien oraz wprowadzą geometryczny i dynamiczny wygląd w obu pomieszczeniach. W  przypadku tego typu ścian warto zaznaczyć, że można zastosować różne formy drzwi: przesuwane, klasyczne- otwierane, bądź też możliwy jest całkowity brak drzwi, a jedynie wydzielone przejście.

Jak zasłonić wnętrze wydzielonego pomieszczenia?

Bardzo często taką ścianą oddziela się sypialnię w dużym salonie lub w lofcie, co pozwala na uzyskanie pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do snu. Chociaż na co dzień jest odsłonięte i umożliwia między innymi optyczne powiększenie salonu mimo sypialnej części, to wieczorem można bez problemu zasłonić jej wnętrze.  W jaki sposób? Idealnie nadadzą się do tego zasłony lub gęsta, w pełni kryjąca firanka. Wykorzystanie zasłon sprawi, że ilekroć będziemy chcieli zmienić kolorystykę salonu czy sypialni, wystarczającą czynnością będzie zakup nowych zasłon w wybranym odcieniu.