Wózki inwalidzkie

Wózki inwalidzkie

Zdrowie to najcenniejsza rzecz w życiu każdego człowieka – jeżeli jest dobre, dbamy o nie za pomocą odpowiedniej diety, zawierającej pełnowartościowe składniki odżywcze i uprawiamy niewyczerpujące organizm ćwiczenia gimnastyczne, mamy szansę dożyć sędziwego wieku w świetnej kondycji. Jeżeli o nie się nie troszczymy, niezdrowo odżywiamy i przedkładamy leżenie na kanapie nad aktywny wypoczynek – jest prawie pewne, że w starszym wieku będziemy schorowani, a być może nie obejdziemy się bez konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim.

Wózki inwalidzkie – konieczność czy środek doraźny?

Wózek inwalidzki to zazwyczaj konieczność dla osób mających trudności z poruszaniem się i bywa używany nie tylko z powodu zmian chorobowych, ale również z powodu urazów kończyn dolnych, typu zwichnięcia czy złamania czy jej koniecznej amputacji w części lub w całości.

Zasadniczo, istnieją dwa typy wózków inwalidzkich, a mianowicie mechaniczny, napędzany siłą mięśni rąk, oraz elektryczny, sterowany za pomocą specjalnego kontrolera. Ten drugi model używany bywa

w przypadku trudności w poruszaniu rękami, bądź niewystarczającej w nich siły.

Zobacz także: https://nieograniczeni.pl/

Nie każdy chory zgadza się na używanie wózka, gdyż jest to pojazd zakłócający dotychczasowy stan rzeczy, dlatego przekonanie pacjenta do używania go na co dzień lub w szczególnie koniecznych sytuacjach może być przez chorego odbierane jako przejaw umniejszenia jego sprawności. Dlatego też wybór odpowiedniego modelu, który będzie satysfakcjonował użytkownika oraz nie przeszkadzał w stosowanej rehabilitacji może być nie lada zadaniem.

Wózki inwalidzkie mechaniczne i elektryczne

Wózek inwalidzki sprawdza się w bardzo wielu sytuacjach – pozwala na samodzielne poruszanie się chorego po drodze, chroni od urazów chorą kończynę, ułatwia dotarcie do celu w szybszym czasie niż gdyby miało to odbywać się piechotą, a co najważniejsze – korzystanie z niego nie męczy pacjenta.

W momencie podjęcia decyzji o nabyciu wózka inwalidzkiego należy zastanowić się nad jego możliwościami technicznymi; czy ma to być wózek ręczny, czy wózek elektryczny, którego napędem jest silnik czerpiący energię z akumulatora. Ten model wózka bardzo ułatwia codzienne z niego korzystania, ale stwarza też ograniczenia – bateria musi być ładowana prądem elektrycznym, ponieważ w momencie jej wyczerpania się, wózek zostanie unieruchomiony.

Zasada jest prosta – jeżeli pacjent mieszka z inną osobą, która będzie pamiętać o konieczności ładowania baterii, można wybrać wózek elektryczny, natomiast jeżeli chory mieszka sam a opiekun zjawia się u niego tylko doraźnie, wózek ręczny będzie najbardziej przydatny.

Są to oczywiście tylko skrajne przypadki, ponieważ dobór wózka, jego modelu i stopnia zaawansowania technologicznego jest sprawą czysto indywidualną.