Wspinaczka górska

Góry są zdecydowanie jednym z najpiękniejszych elementów topografii terenu. Wypiętrzenia są nie tylko pięknym zjawiskiem naturalnym, ale również świetnym miejscem do uprawiania wspinaczki górskiej, natomiast wąwozy i ścieżki zlokalizowane u podnóża gór, idealnym miejscem na spacery, jazdę na rowerze czy do biegania. Góry potrafią być również niebezpieczne, ponieważ niekiedy szybko zmieniające się warunki atmosferyczne mogą sprawić, że nawet profesjonaliści, nie poradzą sobie z wysokim ciśnieniem, wiatrem czy śniegiem. Aby uprawiać wspinaczkę, czy przemierzać nawet lekkie górskie szlaki, niezbędna jest nie tylko kondycja fizyczna ale również odpowiednie obuwie i strój. O czym należy pamiętać wybierając się w góry?

Obuwie i gadżety

Wspinaczka górska jak i chodzenie po górach mają kilka wspólnych cech jeżeli chodzi o ubiór. Niezwykle ważne są w tym przypadku buty. Oczywiście buty do wspinaczki i chodzenia po górach różnią się między sobą. Stawiając pierwsze kroki we wspinaczce warto udać się na ściankę wspinaczkową, aby sprawdzić, czy jest to dla nas odpowiednie i sprawiające nam radość zajęcie. Podczas pierwszego kontaktu ze wspinaczką warto wypożyczyć buty zamiast zaopatrywać się w swoją własną parę. Dopiero po utwierdzeniu się w tym, że nam się to podoba, warto poczynić zakup obuwia do wspinaczki. Jakie powinny być buty idealne do wspinania się? Przede wszystkim muszą być obcisłe, sprawiać wrażenie nieco za małych oraz muszą dobrze przylegać do całej stopy. Ważne jest aby ich spód był wykonany z gumy o niebywale wysokiej przyczepności.

W przypadku chodzenia po górach buty również są ważne, ponieważ nierówna powierzchnia ścieżek górskich i szlaków oraz wystające skały i kamienie, mogą być źródłem wielu urazów. Najważniejsza jest wygoda, ale również odpowiednia stabilizacja kostek oraz specjalny spód, antypoślizgowy i przyczepny. Ciekawym gadżetem do poruszania sie po górach, niezwykle pomocnym i przydatnym są kijki do nordic walking. W przypadku wspinaczki górskiej niezbędne będą wszelkiego rodzaju uprzęże, liny i kask.