Zabawa lepsza niż nuda

W dzisiejszych pokojach dziecięcych nie brakuje zabawek. Na ogół jest ich o wiele za dużo. Półki często uginają się od ciężaru, a dziecko nie ma się czym bawić. Które zabawki są niezbędne i faktycznie zachęcają do zabawy i nauki?

Po pierwsze – wsparcie

 

Ważne jest, aby już od najmłodszych lat konfrontować dzieci z zabawkami edukacyjnymi. To rodzice podsuwają  pierwsze zabawki edukacyjne dla dzieci. Powinni to robić w sposób przemyślany i w taki sposób aby zachęcić maluch do zabawy.

 

Najważniejsze żeby dziecko nie czuło się naciskane. Jednak często rodzice, którzy są nadgorliwi, zmuszają dzieci do zabawy zabawkami zupełnie nieadekwatnymi do ich wieku. To niestety często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Dzieci nie potrzebują tego typu wyzwań, to podcina im skrzydła i powoduje, że tracą wiarę w siebie. Jeżeli nie dają sobie z czymś rady, to szybko tracą zainteresowanie.

Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze pamiętać aby wspierać, ale nie przytłaczać.

 

Najlepsze pomysły biorą się z nudy

 

Niektórzy mówią: „Tylko wtedy, gdy naprawdę się nudzisz, przychodzą najlepsze pomysły”. Innymi słowy, dobra zabawa jest dobra, ale odkrywanie świata w pojedynkę jest jeszcze lepsze. W dzisiejszych czasach wiele dzieci wysiaduje o wiele za długo przed telewizorem i ekranem komputera, umiejętności, takie jak zdolności motoryczne, wyobraźnia i kreatywność, z czasem słabną.

 

Nauka przez zabawę od wieku niemowlęcego

 

Już w przedszkolu staje się jasne, że są dzieci, które radzą sobie lepiej niż inne. Jak można przeciwdziałać temu od wieku niemowlęcego?

Zdolności motoryczne są kluczowe u niemowląt. Bardzo wcześnie starają się sięgać lub zmierzać do różnych rzeczy. Idealnie są wtedy grzechotki, które wydają dźwięki, gdy się je chwyta. Dziecko może się i obrócić po ulubioną grzechotkę, a gdy mu się uda, nagradzane jest grzechotaniem.

 

Trochę starsze maluchy mogą szkolić swoje umiejętności motoryczne przy pomocy pętli motorycznych. To świetna zabawka – poszczególne części są połączone ze sobą w taki sposób, że niewielkie elementy można przesuwać bez stwarzania zagrożenia dla dziecka. Rączki małych dzieci ciężko pracując, rozwijają swoją zręczność.

 

Gdy tylko język zaczyna odgrywać coraz większą rolę, można zacząć wdrażać  zabawkowe komputery do nauki. Mogą być rodziców, wspaniałym wsparciem w ćwiczeniu pamięci i coraz bogatszego słownictwa. Jeśli jednak rodzice powstrzymają się od używania technicznych zabawek edukacyjnych, sprawdzonym systemem są stare dobre karty pamięci.

 

Nie tylko latem, ale przez cały rok ważne jest, aby dziecko przebywało na świeżym powietrzu. Tutaj także można wspierać rozwój nauki przy pomocy zabawek outdoorowych. Łopaty, łyżki, koparki i wywrotki nie tylko przyspieszają bicie serc dzieci, ale właśnie poprzez tego typu zabawki edukacyjne dla dzieci, stykają się po raz pierwszy z prawami fizyki.

 

Za niewielkie pieniądze można zmienić każde dziecko w przyrodnika za pomocą lupy. To ekscytujące zobaczyć, ile nóg naprawdę ma pająk.