Zawiasy meblowe 110 stopni – zastosowania, wybór

Wiele domowych powierzchni do swego optymalnego funkcjonowania wymaga użycia zawiasów. Bez nich nie funkcjonują odpowiednio szafki czy domowe drzwi. Wśród wielu rodzajów zawiasów wskazać można również te meblowe o kącie 110 stopni. Gdzie się sprawdzą?

Zawiasy kątowe – zastosowanie

Zasadniczo można przyjąć, że kątowe akcesoria meblowe najlepiej sprawdzają się na wszelkich powierzchniach wymagających zaginania drzwiczek. Dają one bowiem możliwość ich zagięcia w odpowiednim miejscu i tym samym zapewniają optymalny dostęp do wnętrza szafki.

https://furnica.eu/collections/zawiasy-meblowe-110

Tego typu rozwiązania szczególnie często znajdują zastosowanie w szafkach kuchennych narożnych, gdzie wykorzystanie wolnej przestrzeni jest bardzo istotne. W kuchni jest bowiem tyle przedmiotów, że chce się je przechowywać w najlepszy możliwy sposób, z wykorzystaniem całej powierzchni.

Bez hałasu

Na szczęście, również te zawiasy mogą posiadać funkcję cichego domykania. Dzięki temu zbyt gwałtowny ruch mający na celu zamknięcie szafki już nigdy nie sprawi, że uderzymy drzwiczkami bardzo silnie o mebel. To rozwiązanie nie tylko chroni przed uszkodzeniami, ale również zapewnia możliwość korzystania z kuchni na przykład w godzinach późnowieczornych (co ma szczególne znaczenie w przypadku mieszkań w bloku, gdzie sąsiedzi często patrzą z wrogością na osoby, które dopuszczają się takiego „występku” jak opróżnianie zmywarki po północy) czy podczas dziecięcej drzemki.

Zawiasy należy dobrać zarówno pod kątem ich działania (a zatem – czy mają mieć cichy domyk, odpowiednie do wykorzystanego materiału wykończeniowego oraz mogące utrzymać masę drzwiczek meblowych), jak i estetyki wykończenia wnętrza. O ile w kwestii cech technicznych najlepiej jest zasięgnąć porady u osób zatrudnionych w sklepie (szczególnie jeśli nie znamy się na tej tematyce dobrze, a planujemy samodzielny montaż drzwiczek składanych do szafki), to w drugim przypadku – należy zdać się po prostu na własne wyczucie gustu. W ten sposób możliwe jest uzyskanie w pełni funkcjonalnego, a przy tym ładnego wnętrza.